×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 558

کتاب سفرنامه مکه

13 August 2015
(0 votes)
Author :  
font size +

این اثر یکی از آثار با ارزشی است که افزون بر اطلاعات جغرافیایی، شناخت راهها، تجارت و جز اینها، ما را با دیدگاههای مولف در باره بسیاری از مسائل مذهبی آشنا می کند. اطلاعات آن در باره قم، شاه عبدالعظیم و مشهد نیز قابل توجه است.

در میان انبوه سفرنامه های حج از دوره قاجار، سفرنامه کیکاوس میرزا از سال 1253 ق / 1837 یکی از قدیمی ترین هاست که برای نخستین بار به چاپ می رسد. این اثر به تازگی از چاپ درآمده است. این اثر یکی از آثار با ارزشی است که افزون بر اطلاعات جغرافیایی، شناخت راهها، تجارت و جز اینها، ما را با دیدگاههای مولف در باره بسیاری از مسائل مذهبی آشنا می کند. اطلاعات آن در باره قم، شاه عبدالعظیم و مشهد نیز قابل توجه است.

عناوین اصلی که عنوان فصل دارد، شش تاست که ضمن عناوین ذیل آمده و‌‌‌ می‌توان ساختار اصلی کتاب را از آنها بدست آورد:

فصل اول در آداب و رسوم عتبات عالیات و نجف اشرف و کاظمین علیهما السلام و سر من رأی و شهر بغداد. فصل دوم در رسوم و آداب حرکت حاج از کاظمین (ع) الی شام محنت انجام. فصل سوم در بیان تعمیر قبور مقدّسه حضرت رسول و ائمّه هدا ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ و ثواب زیارت ایشان و آداب زیارت‏های ایشان عموماً و در آن چند مقصد است: مقصد اوّل: در ثواب زیارت هر یک از ایشان به سندهای صحیح و معتبر. مقصد دوم: در آداب زیارت هر یک از ائمّه (ع). مقصد سوم: در فضیلت و کیفیّت زیارت و ذکر بعض از مصایب حضرت رسول (ص) که مشتمل بر چند مقاله است: مقاله اول: در فضیلت زیارت آن حضرت. مقاله دوم: در بیان کیفیّت زیارت آن حضرت. مقاله سوم: در فضیلت مسجد حضرت رسول (ص) و اعمالی که مستحب است که در آن مسجد به عمل آورند مقاله چهارم: در وداع حضرت رسول (ص) مقاله چهارم: در بیان فضیلت زیارت آن حضرت در شهرهای دیگر غیر مدینه طیّبه و کیفیّت آن مقصد چهارم: در بیان ذکر مصیبت و زیارت حضرت فاطمه ـ صلوات الله و سلامه علیها ـ است و شامل دو مکالمه: مکالمه اول: در ذکر مصیبت آن حضرت. مکالمه دوم: در بیان فضیلت و آداب زیارت آن حضرت است. مقصد پنجم: در کیفیّت فضیلت زیارت و آداب زیارت ائمّه بقیع و ذکر مصیبت حضرت امام حسن صلوات الله علیهم اجمعین است و در آن دو مقدّمه است: مقدّمه اول در ذکر مصیبت حضرت امام حسن (ع) است و مقدّمه دوم در بیان فضیلت زیارت و آداب زیارت ائمه بقیع صلوات الله علیهم اجمعین است. مقصد ششم در بیان اعمالی که در مدینه مستحبّ است مقصد هفتم در بیان فضیلت زیارت و ذکر مصیبت امیرالمؤمنین –صلوات الله علیه- و کیفیّت زیارت آن حضرت و در چند امر است: امر اول: در بیان ذکر مصیبت آن حضرت. امر دوم: در بیان فضیلت زیارت. امر سوم: در بیان زیارات مطلقه آن حضرت که مقیّد به وقتی از اوقات نیست. امر چهارم: در بیان زیارت امیرالمؤمنین (ع) که مخصوصند به ایّام متبرّکه و زیارت وداع مطلقه آن بزرگوار. مقصد هشتم: در بیان فضیلت و اعمال وادی السّلام و نجف اشرف و مساجد کوفه است و در آن چند بیان است: بیان اول: در فضیلت کوفه، وادی السّلام و نجف اشرف. بیان دوم.... بیان سوم.... بیان چهارم: در بیان فضیلت و اعمال مسجد صعصعه بن صوحان. مقصد نهم: در بیان فضیلت و زیارت مطلقه و مختصّه حضرت سیّد الشهدا امام الانس والجن حسین بن علی (ع) است و در آن چند مقام است: مقام اول: در بیان فضایل آب فرات و اجر زیارت و شرافت تربت و حایر و انواع مختلفه ثواب زیارت آن حضرت است و در آن چند حدیث است:... فصل چهارم: در بیان دستورالعمل و رفتار حجّاج است که به چه قدر استطاعت آن‏هاست. بعد از فهمیدن، چه قسم حرکت کنند، و چه بردارند، در این ضمن چند فقره است که ضبط باید نمود. فصل پنجم: در قواعد حرکت و سکون حجّاج است به طریق اجمال فصل ششم: در بیان مناسک حج است.

  • Custom text: نویسنده: کیکاووس میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار

About the author

589 comments 4582 Views

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Nunc auctor mauris tempor leo aliquam vel porta ante sodales. Nulla facilisi. In accumsan mattis odio vel luctus.

Comment

Leave your comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Homelessness starts at home. Donations start here.

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae.

Opening Hours

  • Monday - Friday: 8:00am - 11:00am | 1:30pm - 17:00pm
  • Saturday: 9:00am - 11:00am | 1:30pm - 17:00pm
  • Sunday: 8:00am - 19:00pm

Our Location

  • 4299 Express Lane Sarasota, FL 34238 USA
  • Phone: 123 456 7890 | 123 456 7899
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Top